“Lucy’nin atalarının nasıl göründüğü” Masalı

İngiliz bilim dergisi Nature’da bildirilen bir fosil, Australopithecus anamensis diye isimlendirilen bir maymuna aitti.1 Medyamızda da yer bulan haberlerde, bu fosil insanın sözde atası olarak tanıtıldı ve insan gözlerinin yerleştirildiği çizimlerle evrim propagandası yapıldı.2 Bu fosilin Lucy diye bilinen A.afarensis’in atası olduğu anlatıldı ve çizimlerle tarihten bir kesit canlandırıldı. Oysa haberin dayandığı yayın bilimselliği ciddi bir şekilde tartışılan, spekülasyona dayalı bir çalışmadır.   

Geçersiz Kalmış Bir Hikaye – LUCY
Öncelikle hatırlatmak gerekir ki, Australopithecus diye adlandırılan türlerin tümü, günümüz maymunlarına benzeyen ancak soyu tükenmiş maymun türleridir. Tam bir maymun anatomisine sahip olmalarına rağmen bu canlıların “insanın atası” gibi lanse edilmeleri ise insanlar gibi dik yürüdükleri iddiasına dayanır. Ancak söz konusu dik yürüme hikayesi karşılaştırmalı anatomi çalışmalarıyla çürütülmüştür. Hatta, ünlü Fransız bilim dergisi Science et Vie, Mayıs 1999 sayısında bu iddianın geçersizliğini kapaktan haber vermiş, “Adieu Lucy” (Elveda Lucy) başlığını kullanarak Australopithecus türü maymunların insanın soy ağacından artık çıkarılması gerektiğini bildirmiştir.

A.anamensis de Australopithecus ailesinden bir maymun türüdür. Daha önce kol ve kaval kemikleri detaylı olarak incelenmiştir ve günümüz şempanzeleri gibi yalnızca kısa mesafeleri ayakta aşabildikleri gösterilmiştir. Ünlü fosil bilimciler Leakey ve Walker’ın da kabul ettiği üzere, A.anamensis’in çene ve kafatası özellikleri tamamen maymunsu özellikler gösterir. Bununla birlikte, A.anamensis küçük bir dış kulak kanalına sahip olmasıyla şempanzelerden farksızdır, geniş dış kulak kanalına sahip olan insanlara ise hiç bir şekilde benzemez. Habere konu olan fosil ise daha önce 2016 yılında Etyopya’da bulunan bir kafatasıdır ve 370cc beyin hacmi ile bir şempanzeden hiç de farklı değildir.

Tartışmalı Ata-Torun Bağlantıları
Araştırmada yer alan evrimsel spekülasyonlar yine bizzat evrimci otoriteler tarafından eleştirilmektedir. Bulunan fosile ait bazı özelliklerin daha ilkel olduğu öne sürülerek, A.anamenensis’in A.afarensis‘in atası olduğu iddia edilmektedir. Ancak, araştırmayı yürüten Etyopyalı Haile-Selassie’nin doktora hocası da olan, Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’den ünlü fosil bilimci Tim White bu yorumlara şu şekilde karşı çıkmaktadır:
Çalışmanın evrimsel çıkarımları risklidir. İki kemik örneği arasındaki bu farklar aynı tür içindeki bireysel varyasyonlardan kaynaklanabilir. Hiçbir şekilde, aynı türe ait iki kafatası tüm anatomik detaylarıyla tamamen aynı olmaz.” 3

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden fosil bilimciler Ward ve William Kimbel da:
“Mevcut yayın, yeni bir fosil örneği ile tek bir çene kemiğinin karşılaştırılmasına dayalıdır. Yalnızca iki adet fosil örnek bulunduğundan, sağlam bir savda bulunmak zor. Daha fazla fosile ihtiyacımız var.” 3

SONUÇ
Görüldüğü gibi çağlar önce yaşamış canlılar arasında evrimsel ata-torun ilişkileri kurmak yalnızca spekülasyonlara dayalıdır. A.anamensis de diğer Australopithecuslar gibi soyu tükenmiş bir maymun türüdür ve günümüzdeki şempanzelerden farksızdır. Buna rağmen evrimciler soyu tükenmiş maymun türlerine ait kemikleri diledikleri gibi yorumlayarak tartışmalı bir silsile oluşturmaktadırlar. Medyada yer alan çizimlerin ise bilimsel hiçbir değeri olmayıp, belki sanatsal kıymeti olabilir. Tüm bu propaganda, geçmişte sözde “insansı” canlıların yaşadığı mesajını topluma empoze etme amaçlıdır.

 

KAYNAKLAR:
1- NATURE MAGAZINE https://www.nature.com/articles/s41586-019-1513-8#article-info

2- https://tr.sputniknews.com/bilim/201908291040037804-38-milyon-yasindaki-ilk-oncul-insanin-nasil-gorundugu-belirlendi/

3- SCIENCE MAGAZINE https://www.sciencemag.org/news/2019/08/stunning-ancient-skull-shakes-human-family-tree

Ayrıca bakınız

Evrim Aldatmacası.com yenilendi…